Zagubieni w bankowości

By | 26 marca 2017

Zagubieni w bankowościZ pewnością, gdyby kiedykolwiek powstał serial, traktujący o ludziach poruszających się w labiryncie ekonomicznych pojęć i liczbowych niejasności, nosiłby on tytuł „Zagubieni w bankowości”. Niesamowite, jak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z wielu zachodzących procesów, którym podlegają nasze pieniądze. Jak niewiele wiemy o naszych prawach, ale i powinnościach. Wreszcie, jak niewielkie mamy pojęcie o inwestowaniu. A szkoda, bowiem jeśli trafilibyśmy na odpowiednią stronę, książkę bądź cierpliwą osobę i sami poświęcili trochę swojego zaangażowania oraz czasu, profity z takiej lekcji czerpalibyśmy prawdopodobnie do końca życia.

Tymczasem wszystko to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi po wpłaceniu ich na lokatę, fundusz inwestycyjny czy zainwestowaniu ich w obligacje czy akcje, zdaje się być czymś mistycznym i nieodgadnionym. Na ratunek jednak, jak często dziś bywa, przybywa Internet. Nie bez przyczyny mówi się bowiem, że jeśli czegoś nie ma w Internecie oznacza to, że dana rzecz po prostu nie istnieje.

Kuszące oferty bankowe

Mimo, że pieniądze dla sporej części z nas są tematem tak enigmatycznym, to jednak wciąż zajmują miejsce honorowe: czy to wśród naszych trosk i obaw, czy to w rozmowach przy rodzinnym stole i ze znajomymi. Są stałym elementem debat, przypuszczeń i – niejednokrotnie także – narzekań. W końcu zwykle wciąż mamy ich za mało, nigdy ich nie wystarcza, a nawet jeśli zaczniemy zarabiać więcej – wraz ze wzrostem pensji niemal automatycznie urosną nasze potrzeby, co również często postrzegamy jako proces tajemniczy. A przecież nie ma nic bardziej konkretnego i klarownego od świata liczb, w którym dwa plus dwa zawsze wynosić będzie cztery i w którym – bez zbędnych sentymentów i emocji – wszystko można zaplanować, oddzielając grubą czarną kreską wady od zalet.

Pomoc dla niezdecydowanych(i niezorientowanych)

Na pomoc niezdecydowanym amatorom przychodzą często, szeroko dostępne online, rozmaite rankingi, wyceny i symulacje, które zasugerować nam mogą najlepsze strategie na chwilę obecną. Po wejściu na stronę internetową towarzystwa funduszy inwestycyjnych dowolnego banku od razu zasypie nas mnogość pomocniczych narzędzi, aplikacji czy artykułów, które w prosty i przystępny sposób wyjaśnią procesy bankowe na tyle, by chociaż zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w świadomym inwestowaniu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *