Ucz się, ucz…

By | 14 marca 2017

Ucz się, ucz...… bo nauka to potęgi klucz. Każdy z nas słyszał to zdanie przynajmniej kilka razy w życiu. Powtarzały to babcie, patrzące z zachwytem na nasze prace domowe oraz mamy, pozwalające sobie na tę uszczypliwą uwagę przy okazji reprymendy za kolejną jedynkę z polskiego.

Edukacja jest niezwykle istotnym elementem naszego życia. Ma wpływ nie tylko na znalezienie pracy w przyszłości, ale często także na to, jakimi osobami będziemy się otaczać, jakie umiejętności w sobie rozwiniemy, a pośrednio także po prostu na to, jakimi staniemy się ludźmi.

Studia niczego nie gwarantują

O ile za czasów naszych dziadków i rodziców ukończenie studiów rzeczywiście gwarantowało znalezienie dobrej pracy, o tyle dziś na ogół nie ma to większego znaczenia. Umniejszona wartość wykształcenia wyższego wiąże się między innymi z tym, że Polska wręcz masowo produkuje magistrów – dbając przy tym niekoniecznie o jakość, a ilość. Oczywiście, wciąż istnieją posady, na które trzeba mieć odpowiedni „papierek”, jednak najczęściej pracodawca zwróci swoją uwagę na nasze umiejętności (w tym także kompetencje miękkie i ogólne predyspozycje do zawodu), ukończone kursy czy certyfikaty językowe. Nie bez znaczenia będą także udziały w różnego typu konferencjach i wydarzeniach branżowych, a także inicjatywy społeczne, jak chociażby wolontariaty i inne oddolne działania, z których może nie zaczerpnęliśmy korzyści finansowych, ale z pewnością dużo doświadczenia. W pozytywny sposób świadczy to także o naszym usposobieniu i charakterze.

To kosztuje

Wspomniane kursy czy szkolenia to jednak najczęściej wydatki. Oczywiście, zdarza się, że zafunduje nam je pracodawca bądź skorzystamy z kursów dofinansowanych przez jakąś instytucję, jednak w tej kwestii mimo wszystko lepiej liczyć na własny portfel. Oszczędzanie na edukację więc powinno być jednym z naszych priorytetów, a w najbardziej uprzywilejowanej sytuacji będziemy, gdy zadbają o to już nasi rodzice wtedy, gdy my sami jesteśmy jeszcze dziećmi. Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie i swój rozwój – taka zwraca się niemal zawsze, prędzej czy później.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz