Obligacje państwowe: sposób na lokowanie oszczędności

By | 4 marca 2019

Oszczędności można lokować w różne instrumenty finansowe. Swoje oszczędności możemy ulokować na przykład w obligacjach państwowych.

Czym one są?

Obligacje państwowe to papiery wartościowe, które są sprzedawane przez Ministra Finansów, który jest reprezentantem Skarbu Państwa. W zamian za zakup obligacji państwowych otrzymamy określone odsetki. Wykup obligacji wraz z odsetkami jest gwarantowany całym majątkiem przez Skarb Państwa. Obligacje państwowe są więc uważane jako najbardziej bezpieczna forma inwestowania pieniędzy.

Obligacje państwowe: sposób na lokowanie oszczędności

Gdzie można je kupić?

Sprzedaż obligacji państwowych prowadzą:

  • oddziały banku PKO BP;
  • punkty obsługi klienta Domu Maklerskiego PKO BP.

Obligacje można kupić również przez internet za pośrednictwem między innymi konta Inteligo. Można to zrobić także dzwoniąc pod numer telefonu 81 535 66 55. Nominalna wartość jednej obligacji wynosi 100 złotych. Jest to kwota potrzebna do rozpoczęcia inwestycji. Osoby, które kupują obligacje państwowe nie płacą żadnych prowizji.

Rodzaje obligacji

Osoby, które są zainteresowane kupnem obligacji mają do wyboru cztery rodzaje. Różnią się one sposobem naliczania i wypłaty odsetek oraz czasem na jaki są emitowane. Do wyboru są następujące rodzaje obligacji Skarbu Państwa:

  • dwuletnie DOS. Ich emisja odbywa się co miesiąc. Cena jednej obligacji to 100 zł. Ich oprocentowanie jest stałe;
  • trzyletnie TOZ. To obligacje, które mają zmienne oprocentowanie. Jednak obligacja kosztuje 100 zł. Odsetki są wypłacane co pół roku;
  • czteroletnie COI. Cena emisyjna – 100 złotych za jedna obligację. Odsetki są wypłacane co roku;dziesięcioletnie EDO. To obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Za jedną obligację trzeba zapłacić 100 złotych. Bank PKO BP wypłaca odsetki w dniu wykupu.

Obligacje można przedstawić do natychmiastowego wykupu, czyli do tak zwanego umorzenia. W takim przypadku jest jednak pobierana prowizja. W przypadku natychmiastowego wykupu opłata  wynosi 0,70 gr od każdej obligacji. W przypadku obligacji 10-letnich opłata ta wynosi 2 zł.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *