Lokujemy swoje oszczędności

By | 5 kwietnia 2019

Coraz więcej osób w naszym kraju może sobie pozwolić na oszczędzanie. Swoje oszczędności możemy trzymać w skarbonce, ale rozwiązaniem bardziej bezpiecznym jest ulokowanie ich w banku. Jakie produkty służą oszczędzaniu?

Konto oszczędnościowe

Liczba osób, które nie mają rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest bardzo mała. Mimo że ma on w swojej nazwie „oszczędnościowy”, to naprawdę trzymanie na nim oszczędności\ zupełnie się nie opłaca. Konta osobiste mają zerowe lub niemal zerowe oprocentowanie. W skali roku jest to 0,01 lub 0,1 procent. Oczywiście trafiają się konta z wyższym, sięgającym 4 procent oprocentowaniem. Obowiązuje ono jednak tylko przez krotki czas lub tylko do określonej kwoty. Jeżeli chcemy odkładać dłużej, zamiast ROR wybierzmy typowe konto oszczędnościowe. Ma ono wyższe oprocentowanie od ROR. Poza tym wypłacimy z niego pieniądze nie tracą odsetek za poprzedni okres rozliczeniowy. Konto oszczędnościowe możemy założyć w innym banku niż mamy konto osobiste, najczęściej jest to bezpłatne. Jedna w miesiącu wyplata z konta jest bezpłatna. Nie ma określonej minimalnej kwoty, którą można zdeponować na koncie.

Lokujemy swoje oszczędności

Lokaty terminowe

Wiele osób chętnie odkłada swoje oszczędności właśnie na lokacie terminowej. Jest to produkt, który dostępny jest w każdym z działających w Polsce banków, do tego dostępnych jest kilka, a nawet więcej rodzajów lokat. Założenie lokaty jest bardzo proste. Odpowiednią dyspozycję można złożyć w wybranym banku osobiście lub przez internet. W większości banków warunkiem do założenia lokaty jest posiadanie wkładu minimalnego, najczęściej jest to kwota od 500 do 1000 złotych. W trakcie trwania umowy nie można na lokatę dopłacić kolejnych środków.

Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym lub na lokacie są objęte gwarancją bezpieczeństwa przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje zwrot środków do wysokości 100 tysięcy euro. Ilość rachunków i depozytów nie ma znaczenia. Gwarancje dotyczą depozytów zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz