Lokata bankowa: bezpieczny sposób trzymania oszczędności

By | 6 kwietnia 2019

Depozyty od osób prywatnych to jeden z obszarów działalności każdego banku. Każda osoba, która ma pewne oszczędności może zdeponować je na lokacie bankowej. Jest to bezpieczny sposób oszczędzania. Pieniądze na lokatach chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Gdzie założyć lokatę?

Na rynku bankowym lokaty należą do produktów, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Lokaty terminowe ma w ofercie każdy bank, dyspozycje o założeniu lokaty można więc złożyć w dowolnym banku. Dyspozycje te można składać tradycyjnie w oddziale wybranego banku. Osoby, które nie maja ochoty wybierać się do banku i stać w długich kolejkach, mogą dyspozycję o założeniu lokaty złożyć przez internet. Większość banków nie wymaga od osób, które zamierzają założyć lokatę posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Bardzo często jednak ustalają minimalny wkład. Kwoty, od których można zakładać lokaty nie są jednak w większości przypadków zbyt wysokie. Tylko w przypadku ni8ektórych rodzajów lokat (np. rentierskiej) trzeba mieć wysoki wkład.

Lokata bankowa: bezpieczny sposób trzymania oszczędności

Ważne informacje

Warto wiedzieć, że czas trwania lokaty może być bardzo różny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, którą lokatę założymy, musimy zastanowić się na jaki czas możemy sobie pozwolić na zdeponowanie pieniędzy w banku. Przedwczesne wypłacenie środków zgromadzonych na lokacie skutkuje utratą odsetek. O tym, jaki zysk przyniesie lokata zadecyduje między innymi sposób w jaki bank dokonuje kapitalizacji odsetek. Jest to kwestia, którą rzadko poruszają osoby zakładające lokatę bankową. Odsetki mogą być dopisywane z bardzo różną częstotliwością. Im częściej się to odbywa, tym lepiej. Dopisanie odsetek powiększa kapitał początkowy, następnym razem odsetki są więc obliczane od wyższej kwoty. W efekcie rosną zyski z lokaty. Najmniej korzystna sytuacja to taka, gdy odsetki bank dopisuje, gdy czas trwania lokaty dobiegł końca.

Od zysku, który przyniesie lokata zostanie potrącony podatek od zysków kapitałowych. Bank potrąci z wypracowanego zysku 19 procent.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz