Kilka informacji o koncie firmowym

By | 29 listopada 2018

Zgodnie z polskim prawem osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą zakładać oddzielnego konta firmowego. Wielu przedsiębiorców na taki krok jednak się zdecydowało. Uważają oni, że konto firmowe naprawdę opłaca się założyć. Dlaczego warto mieć konto firmowe? Na co zwracać uwagę, aby spośród mnóstwa ofert wybrać tę, która jest najbardziej atrakcyjna?

Zalety konta firmowego

Zakładając konto tylko dla prowadzenia spraw finansowych firmy na pewno ułatwiamy zadania pracującej dla nas księgowej. To, że finanse prywatne zostaną oddzielone od tych firmowych w dłużej perspektywie może okazać się korzystne również dla rodziny przedsiębiorcy. Nie można wykluczyć, że dojdzie do zablokowania firmowych pieniędzy, a wtedy w razie jednego konta rodzina pozostanie bez środków na utrzymanie. Zakładając konto firmowe przedsiębiorca nie tylko będzie chronił swoją rodzinę. Ułatwi także przeprowadzenie ewentualnej kontroli przez Urząd Skarbowy. Przeprowadzającym kontrolę urzędnikom wystarczy przekazać wyłącznie te dokumenty, które dotyczą przepływu środków związanych z prowadzoną działalnością.

Kilka informacji o koncie firmowym

Jakie są koszty konta firmowego?

Oczywiście zakładając konto trzeba będzie z tego tytułu ponosić pewne koszty. Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają dopiero założyć konto firmowe atrakcyjna jest oferta tego banku, który za przelewy dokonywane na konto Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pobiera żadnych opłat. Warto wiedzieć, że bardzo korzystnie jest założyć konto firmowe i osobiste w jednym banku; wtedy przelewy wykonywane pomiędzy tymi kontami realizowane są natychmiast. Koszty, które przedsiębiorca poniesie na prowadzenie przez bank konta firmowego, mogą przez niego zostać wliczone w koszt uzyskania przychodu. Aby je doliczyć jest o kosztów uzyskania przychodu nie jest potrzebna faktura VAT. Do rozliczenie wydatków ponoszonych na koszty posiadania konta firmowego wystarczy wyciąg z konta albo wydruk z konta obsługiwanego przez internet.

W jakim banku założyć konto firmowe?

W każdym z banków przedsiębiorcy mają do wyboru szeroką ofertę rachunków firmowych. Nie każda oferta jest jednak równie atrakcyjna. Wybierając bank należy zwracać uwagę na wysokość opłat za najbardziej podstawowe operacje. Należy dowiedzieć się jakie są opłaty za przelewy (inne niż do ZUS i US) bądź za obsługę dołączanej do konta karty płatniczej. Konto firmowe w większości banków można założyć osobiście odwiedzając placówkę banku, dzwoniąc na infolinię banku lub wypełniać formularz na stronie www banku.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/konto-podstawowe/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *