Jak stosować impregnat do drewna

By | 21 września 2018

Jak stosować impregnat do drewnaImpregnat do drewna to skuteczna ochrona tegoż przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV i szkodnikami. Rolę impregnacji można porównać do gruntowania ściany przed jej malowaniem. Impregnat do drewna w trakcie procesu wnika głęboko w samo drewno, dzięki czemu jest ono chronione jednakowo od zewnątrz jak też od wewnątrz.

Impregnacje drewna jesteśmy w stanie w zupełności przeprowadzić samodzielnie. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach i odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Co więcej, samo podłoże powinno być gładkie. Dzięki temu łatwiej nam będzie impregnować drewno, a dodatkowo na jego powierzchni uwidocznią się drewniane słoje, co zawsze podkreśla estetykę tego materiału. Samo wygładzenie możemy przeprowadzić za pomocą papieru ściernego. Niezłym pomysłem jest też przeszlifowanie całej powierzchni. W ten sposób uda nam się uzyskać jednakowo kolor drewna. Po zakończeniu prac całą powierzchnie drewna powinniśmy umyć, wytrzeć i zostawić do osuszenia.

Kolejnym etapem jest nanoszenie impregnatu do drewna. Impregnat zabezpieczy drewno, a także sprawi, że te będzie miało eleganckie matowe wykończenie i podkreślając usłojenie drewna. Jeśli powierzchnia będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych i musimy się liczyć z tym, że będzie pokryte śniegiem lub spadnie na nie deszcz, to należy dobrać taki impregnat, który zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami biologicznymi. Chodzi tu przede wszystkim o grzyby, owady, pleśń, siniznę. Sam impregnat należy rozprowadzać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Najlepszą metodą będzie zastosowanie pędzla, który jest usuwany do wyrobów rozpuszczalnikowych. Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna. Kiedy już cała powierzchnia zostanie pokryta, musimy pozostawić go do wyschnięcia. Czas, jaki jest tu potrzebny to minimum dziesięć godzin.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz