Jak pokonać przeziębienie?

By | 17 lutego 2019

Przeziębienie jest infekcją o podłożu wirusowym. W leczeniu przeziębienia bardzo często wykorzystujemy zarówno leki z apteki, jak i domowe sposoby.

Objawy charakterystyczne dla przeziębienia

Objawy infekcji pojawiają się stopniowo. Przeziębienie rozwija się powoli, a jednym z pierwszych objawów jest katar. Dokucza nam zarówno zatkany nos, jak i to, że często kichamy. Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest także ból gardła. Czasem pojawia się także kaszel, ale rzadko jest on mocno nasilony. U osób dorosłych bardzo rzadko przeziębieniu towarzyszy gorączka, jeśli się pojawia, to zwykle nie jest wysoka.

Jak pokonać przeziębienie?

Jak leczyć infekcję?

Na początku infekcji dobrze byłoby zostać kilka dni w domu. Wypoczywając, dajemy organizmowi szanse na samodzielne zwalczenie wirusów. Gdy dokucza nam silny katar, możemy zrobić sobie inhalacje. Do parującej wody dodajemy napar z rumianku lub olejek sosnowy. Możemy również stosować krople czy żele do nosa. Zawierają one najczęściej ksylomatazolinę i oksymetazolinę. Są także i takie, które dodatkowo zawierają deksopanthenol. Żadnych z preparatów na katar nie powinno się jednak stosować dłużej niż 7 dni. W niektórych kroplach na katar substancją czynną jest sulfatiazol. Substancja ta może powodować ciężkie działania niepożądane, na przykład obrzęk języka. Kropli tych nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Jeśli przeziębieniu towarzyszy ból gardła, złagodzą go płukanki roztworem sody oczyszczonej. Przeziębieniu może towarzyszyć także kaszel. Na początku jest on najczęściej suchy. Pomogą na niego inhalacje z naparem z szałwii oraz picie syropu tymiankowego lub sosnowego. Przy kaszlu mokrym sięgamy po preparaty wykrztuśne. Zawierają one na przykład bromheksynę. Syropy o działaniu wykrztuśnym pijemy do godziny 17. Prowokują one kaszel, a więc utrudnią nam sen. W aptekach dostępne są dzisiaj także syropy, które mają podwójne działanie. Łagodzą one zarówno suchy jak i mokry kaszel.

Objawy przeziębienia powinny zacząć ustępować po 3 dniach.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz