Grudniowe oszczędności

By | 20 marca 2017

Grudniowe oszczędnościPod koniec roku pojawia się możliwość sporej oszczędności, albowiem to właśnie grudzień jest ostatnim momentem, gdy możemy wykorzystać nasze limity wpłat na poczet IKE, a także IKZE. Wraz z upływem roku, ucieka nam zatem nie tylko czas, ale i przysługujący nam limit – nie jest on w żaden sposób kumulowany.

IKE jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, zaś IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Nazwy są bardzo podobne i niewiele mówią laikowi. Omówmy tu więc proste porównanie IKE IKZE, które pomoże wybrać najlepszą opcję, która dostosowana będzie do indywidualnych preferencji, a jednocześnie sprawi, że i portfel nie zapłacze gorzko.

Zestawienia, porównania

To właśnie zestawienia i różnego rodzaju porównania pomagają nam najbardziej, gdy a) nie możemy zdecydować się na jedną z propozycji lub b) nie mamy żadnego obeznania w temacie. Nie każdy jest magistrem ekonomii bądź zarządzania, nie ma więc powodów do odczuwania jakichkolwiek kompleksów przez to, że nie wszystkie zagadnienia są nam znane, a obliczenia jasne.

Co dobrego (lub złego) oferuje nam IKE i IKZE?

Plusem Indywidualnego Konta Emerytalnego z pewnością jest możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki – o ile oczywiście zastosujemy się do pewnych wymagań. Zaletą IKE jest także całkiem spory limit wpłat, który analogicznie pozwala nam na jeszcze większe oszczędności. Co ważne, nasze fundusze w przypadku IKE wypłacić możemy w zasadzie zawsze (choć wiąże się to z tym, że wspomniane wcześniej ominięcie podatku Belki jednak nam się nie powiedzie). Warto także wspomnieć, że konto takie założyć może już 16-latek, a zgromadzone na nim środki będą dziedziczne. Jeśli zaś chodzi o IKZE, sprawa jest nieco mniej różowa. Limit wpłat jest mniejszy, niż w przypadku IKE. Później też możemy dokonać wypłaty (biorąc pod uwagę zachowanie korzyści podatkowych) – w przypadku IKE możemy to zrobić po ukończeniu 60 lat (w niektórych przypadkach nawet po 55 roku życia), podczas gdy w IKZE bezwzględnie musimy czekać do 65 roku życia. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy IKE czy też IKZE możemy spodziewać się identycznych możliwości co do sposobu dokonywania wpłat.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz