Gdzie można ulokować oszczędności?

By | 7 marca 2019

Na dodatkowe oszczędzanie może sobie pozwolić coraz więcej Polaków. Gdzie możemy ulokować swoje oszczędności, aby je pomnożyć?

Konto oszczędnościowe

Trzymanie pieniędzy na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (w skrócie nazywanym ROR) w ogóle się nie opłaca. Większość kont osobistych ma zerowe lub minimalne oprocentowanie (0, 01 – 0,1 w skali roku). Trafiają się wprawdzie rachunki, których oprocentowanie sięga nawet 4 procent, ale obowiązuje ono albo tylko do określonej kwoty, albo tylko przez krótki okres. Jeżeli chcemy odkładać długofalowo i więcej, zamiast zwykłego ROR-u powinniśmy wybrać konto oszczędnościowe. Jego największe zalety to:

  • oprocentowanie wyższe niż ROR;
  • możliwość wypłacania środków bez utraty odsetek;
  • bezterminowość.

Konto oszczędnościowe można założyć w tym samym lub w innym banku niż mamy ROR. Z reguły jest ono bezpłatne.

Gdzie można ulokować oszczędności?

Lokata bankowa

To jeden z bardziej popularnych sposobów odkładania oszczędności. Dyspozycje dotyczącą założenia lokaty można złożyć przez internet. Wysokość oprocentowania zależy od czasu trwania lokaty i wysokości wkładu. Niektóre banki ustalają minimalny wkład, od którego można założyć lokatę. Najczęściej jest 500 do 1000 złotych. Z chwilą wygaśnięcia depozytu, z naszych zysków bank pobierze podatek od zysków kapitałowych. Wynosi on 19 procent.

Obligacje państwowe

Te papiery wartościowe są sprzedawane przez Ministra Finansów, które reprezentuje Skarb Państwa. W zamian za ich zakup otrzymamy określone odsetki. Obligacje są dostępne w oddziałach banku PKO BP i w punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP.  Ministerstwo Finansów proponuje 4 rodzaje obligacji. Są to między innymi emitowane co miesiąc obligacje dwuletnie. Cena jednej obligacji wynosi 100 zł.

Fundusz inwestycyjny

Gromadzi i lokuje środki wpłacone przez osoby prywatne. Zyski zależą od wybranej strategii. Najmniej ryzykujemy inwestując w fundusze rynku pieniężnego, trochę bardziej ryzykowne są fundusze obligacji. Do wyboru mamy również fundusze stabilnego wzrostu i fundusze akcji.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *