Domowe sposoby na zgagę

By | 21 lutego 2019

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli nie pojawia się zbyt często, można ją złagodzić domowymi sposobami.

Objawy i przyczyny zgagi

Objawy zgagi są tak charakterystyczne, że trudno ją pomylić z inną dolegliwością. Najbardziej charakterystyczne jest palenie w przełyku oraz uczucie pieczenia za mostkiem. Czasem zgadze towarzyszy także kwaśne odbijanie o cofanie się treści żołądkowej. Objawy te bardzo często występują po jedzeniu. Przyczyną zgagi bardzo często jest przejedzenie. Ale są osoby, które skarżą się na zgagę po zjedzeniu słodyczy lub po wypiciu filiżanki kawy. Zgadze sprzyja jedzenie potraw smażonych na głębokim tłuszczu i picie napojów gazowanych.

Domowe sposoby na zgagę

Jeśli problem nie powtarza się zbyt często,  można wypróbować domowe sposoby. Oto kilka sposób na to, jak się pozbyć zgagi.

1.Napar z kminku

Kminek zawiera substancje, które działają przeciwzapalnie i rozkurczowo. Do przygotowania naparu potrzebujemy jednej łyżeczki zmielonych nasion kminku. Zalewamy je szklanką gorącej wody. Zaparzamy 15 minut, przecedzamy i pijemy jeszcze ciepły napar.

Domowe sposoby na zgagę

2.Roztwór sody

Roztwór sody zobojętnia kwasy żołądkowe, możemy go jednak stosować nie dłużej niż kilka dni, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na procesy trawienne. Jego przygotowanie jest bardzo proste: wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody.

3.Napar z imbiru

Imbir ma właściwości do neutralizowania poziomu kwasu żołądkowego. Do przygotowania naparu potrzebny nam będzie świeży korzeń imbiru. Należy go utrzeć tak, aby otrzymać jedną łyżeczkę. Utarty imbir zalewamy szklaną wrzącej wody, przykrywamy i zaparzamy przez 10 minut. Pijemy po odcedzeniu małymi łykami, gdy napar jest jeszcze ciepły.

4.Migdały

Po jedzeniu możemy schrupać kilka migdałów. Mają one odczyn zasadowy, a więc neutralizują zbyt dużą ilość kwasy żołądkowego. Co ciekawe, działanie migdałów jest bardzo zbliżone do dostępnych bez recepty leków na zgagę.

Jeśli zgaga pojawia się często, odwiedźmy lekarza, gdyż może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *