Do czego służą emalie?

By | 21 września 2018

Do czego służą emalieEmalia jest rodzajem wyrobu malarskiego, obok farb i lakierów. Obejmuje grupę produktów przeznaczonych do malowania różnego rodzaju podłoży. Ma funkcje dekoracyjne i ochronne. Jakie są rodzaje emalii i gdzie zaleca się je zastosować?

Rodzaje emalii

W sklepach z wyrobami malarskimi czy w marketach budowlanych można zaopatrzyć się w różnego rodzaju emalie. Między innymi są to emalie:

  • akrylowe,
  • alkilowe,
  • ftalowe,

Emalia ftalowa i alkilowa właściwie są tymi samymi produktami, ale występują w sprzedaży pod dwiema nazwami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że spoiwem znajdującym się w składzie obu emalii są żywice alkilowe. Z kolei w emaliach akrylowych spoiwem jest żywica akrylowa, zaś w emaliach chlorokauczukowych – żywice chlorokauczukowe.

Inny podział wyróżnia emalie wodorozcieńczalne – rozcieńczalne wodą oraz emalie rozcieńczalnikowe, które do rozcieńczenia wymagają wykorzystania rozpuszczalnika. W przypadku emalii rozcieńczalnych wodą nie wydzielają one przykrego zapachu.

Farba czy emalia?

Od zwykłych farb emalia ftalowa, alkidowa, akrylowa czy chlorokauczukowa różni się tym, że w swoim składzie ma więcej żywic. Z tego względu tego produktu malarskiego używa się z reguły w postaci ostatecznej warstwy nawierzchniowej. Utworzy on elastyczną, trwałą, znakomicie kryjącą i estetyczną powłokę, o bardzo dobrych parametrach użytkowych.

Co malować emalią?

Emalia może być zastosowana do wykańczania różnego rodzaju powierzchni. Nadaje się do malowania drewna, metalu, betonu czy materiałów drewnopochodnych. Dostępne są specjalne emalie pozwalające na pokrywanie powłoką malarską dachów, rynien, ścian i elementów z tworzyw sztucznych. W sklepach do nabycia są emalie uniwersalne, do wykorzystania na szeregu różnych powierzchni.

 Zdecydowanie najczęściej w sklepach znajdujemy emalie do malowania drewna i metalu oraz do PCV i betonu. Emalią można pokryć, w celu wykończenia lub odnowienia, ogrodzenia przydomowe, meble, zabawki czy elementy konstrukcyjne w domu. Zapewni ona znakomitą ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i przed niszczeniem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *