Czy warto wybrać grupowe ubezpieczenie na życie?

By | 14 stycznia 2019

Grupowe ubezpieczenia na życie oferowane są w szkołach i zakładach pracy. Takie ubezpieczenie zapewnia otrzymanie dodatkowego świadczenia na wypadek zachorowania, wypadku, śmierci. Jakie są plusy i minusy grupowego ubezpieczenia na życie?

Plusy grupowe ubezpieczenia na życie

Firmy oraz szkoły mają możliwość wynegocjowania z towarzystwem ubezpieczeniowym najlepszych warunków ubezpieczenia. Poza tym to one załatwiają wszystkie formalności. W efekcie ze niższą składkę niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego dostajemy polisę o szerszym zakresie ochrony oraz wyższe świadczenie. Z grupowej polisy na życie najczęściej dostaniemy odszkodowanie, gdy ciężko zachorujemy, trafimy do szpitala czy ulegniemy wypadkowi. Odszkodowanie zostanie wypłacone także, gdy umrze nam rodzic. W przypadku wielu grupowych ubezpieczeń okres karencji jest znacznie krótszy niż w przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie. To zaleta, gdyż ochroną jesteśmy objęci już po zapłaceniu pierwszej składki. W przypadku grupowego ubezpieczenia na życie nie musimy także robić badań lekarskich. Nie będziemy musieli odpowiadać na żadne pytania. Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie mamy obowiązek wypełnić ankietę medyczną. Zostaniemy w niej zapytani na przykład o to czy mamy nadwagę. Firma ubezpieczeniowa może nas skierować także na badania lekarskie. Jeśli wyniki wykażą, że cierpimy np. na nadciśnienie, ubezpieczyciel może uznać, że ubezpieczenie nas wiąże się dla niego z dużym ryzykiem – w najlepszym wypadku może nam podnieść składkę, w najgorszym –  odmówić sprzedaży polisy. W przypadku grupowego ubezpieczenia na życie nie ma takiego ryzyka, możemy liczyć na otrzymanie dodatkowego świadczenia np. za pobyt w szpitalu.

Czy warto wybrać grupowe ubezpieczenie na życie?

Minusy grupowego ubezpieczenia na życie

Polisa nie jest skrojona na miarę naszych potrzeb. Obejmuje zdarzenia, które mogą nas nie dotyczyć – na przykład świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Ze świadczeń z nimi związanych nie skorzystamy. Nie możemy jednak z nich zrezygnować i zmniejszyć składkę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz